Zhruba 6,19 miliardy korun má Státní zemědělský intervenční fondvyčleněn na opatření Základní ekoplatba, přičemž u něj eviduje 24 141 žádostí. Cílem opatření je podpora postupů prospěšných pro životní prostředí a klima s důrazem na udržitelnost. Mezi základní principy celofaremního modelu patří dodržení požadavků a specifických podmínek na všech jednotlivých obhospodařovaných zemědělských kulturách. Pokud zemědělec splní stanovené postupy a podmínky Celofaremní ekoplatby, má nárok na platbu na všechny hektary podniku.
Agrolesnictví patří mezi nová opatření společné zemědělské politiky v období 2023–2027. Jeho podstata směřuje k posílení pěstování dřevin na jednom pozemku spolu se zemědělskými plodinami na orné půdě (systém silvoorebný) nebo na travních porostech (silvopastevní). V případě orné půdy jsou dřeviny vysázeny v řadách a mezi nimi jsou potom pěstovány zemědělské plodiny. U travních porostů je výsadba dřevin roztroušená, a to z toho důvodu, aby mohly být travní porosty standardně ošetřovány. V tomto případě mohou být dřeviny vysázeny i ve skupině a mohou tak vytvářet přirozený stín pro zvířata na pastvě. Tento způsob obhospodařování zemědělských ploch vede k přirozenému rozbití velkých půdních bloků.
Co se týče zalesnění zemědělské půdy, pak Fond podporuje péči o založený porost, zároveň poskytuje náhradu za ukončení zemědělské činnosti. Důvodem pro opatření je především to, že zalesňování přispívá k omezení vodní eroze a k miminalizaci dalších degradačních faktorů, protože zajišťuje vhodný vegetační pokryv a zároveň rozčleňuje velké půdní bloky, vede i ke snížení emisí a zároveň ke zvýšení sekvestrace uhlíku do půdy. Cílem opatření je celkově zvýšit odolnost zemědělství ke klimatické změně. Podpora je zacílena na vymezenou zemědělskou půdu v LPIS, která je definována jako vhodná k zalesnění.
Žadatelé, kteří v roce 2023 založili agrolesnický systém, resp. provedli první zalesnění zemědělské půdy, žádali v roce 2024 poprvé o dotaci na péči o založený agrolesnický systém a dotaci na péči a náhradu v rámci Zalesňování. Fond přijal celkem 89 žádostí za 11,2 milionu korun.
V případě doplňujících dotazů k harmonogramu a vydávání rozhodnutí kontaktujte prosím, kolegyně a kolegy v regionech. Využít můžete také služeb Infolinky SZIF +420 222 871 871 či zašlete dotaz prostřednictví e-mailu na adresu info@szif.gov.cz.
Kontakt
Mgr. Eva Češpiva
tisková mluvčí
E: press@szif.gov.cz
M: +420 727 822 308