Regionální pracoviště SZIF s ohledem na zvýšené riziko kontrol hranic DPB v důsledku značné chybovosti těchto hranic v LPIS, informuje a zároveň vyzývá k nápravě chybných stavů DPB. Zveřejňujeme proto zprávu zaslanou pracovníky SZIF.
Zpráva SZIF
V současné době provádíte na Vašich polích agrotechnické operace a při této činnosti je možné a zároveň bezpodmínečně nutné chybné hranice DPB v terénu opravit. Jedná se zejména o tyto případy:
- hospodaříte v environmentálně citlivé oblasti (tzn. na plochách, které jsou v LPIS v záložce „Dotace“ a podzáložce „Zákaz změny T“ označeny červeně) a DPB s kulturou R – orná půda zasahuje do sousedního DPB s kulturou T – travní porost. V tomto případě je třeba plochu orné půdy, která přesahuje za hranici DPB s kulturou T dozatravnit. Pokud tak neučiníte, budeme nuceni provést opravu hranic DPB v LPIS a Vám bude krácena dotace na greening.
- hranice DPB zasahuje do DPB sousedního uživatele. V tomto případě je třeba hranici Vašeho DPB upravit tak, aby Váš DPB nezasahoval do DPB sousedního uživatele. Pokud tak neučiníte budeme opět nuceni provést opravu hranice v LPIS, avšak sousední uživatel by musel se změnou souhlasit, pokus s ní souhlasit nebude, což lze očekávat, budeme nuceni Vás sankcionovat za neoprávněné užívání části DPB, kterou nemáte evidovánu v LPIS.
- hranice DPB sousedního uživatele zasahuje do DPB, který máte v evidenci Vy. V tomto případě je třeba se pokusit o dohodu se sousedním uživatelem a hranici upravit tak, aby byla v souladu s hranicí DPB v LPIS. Jednoduše DPB s kulturou R si přioráte a DPB s kulturou T přisečete. Pokud se se sousedním uživatelem nedohodnete, kontaktujte nás na RO SZIF a pokusíme se nápravu zjednat společně, avšak v každém případě se nejprve pokuste o dohodu sami, neboť nebudeme schopni, z časových důvodů, řešit všechny spory a pokud bude zjištěno, že jste se o dohodu nepokusili, tak tyto případy řešit nebudeme a opět budeme nuceni přistoupit k sankcím za neoprávněné užívání a naopak za neužívání plochy, kterou máte v LPIS zaevidovánu.
- DPB jednoho uživatele, které mají stejnou kulturu a společnou hranici. Rovněž tyto případy jsou nepřípustné a jsme nuceni tyto DPB v LPIS sloučit. Pokud takové případy máte, opět ohlašte změnu do LPIS a DPB sloučíme. Jediná možnost, kdy není nutné takové DPB sloučit je terénní překážka (mez) mezera mezi těmito DPB. Opět budou údajně případy takových nesloučených DPB sankcionovány a znatelně.
S ustanovení § 3a odst. (12) zákona č.252/1997 Sb. o zemědělství vyplývá, že DPB musí být v terénu identifikovatelný:
(12) Díl půdního bloku, který je součástí půdního bloku, představuje souvislou plochu půdy o minimální výměře 0,01 ha, jejíž hranice lze identifikovat v terénu,
a
a) na níž vykonává vlastním jménem a na vlastní odpovědnost zemědělskou činnost32) fyzická nebo právnická osoba, (dále jen „uživatel“) a
b) je na ní pěstován jeden druh zemědělské kultury stanovené podle § 3i, popřípadě se na ní nachází ekologicky významný prvek podle § 3aa odst. 4.
S ohledem na toto ustanovení jste povinni hranice DPB v terénu vytyčit tak, aby byly identifikovatelné, proto je třeba hranice DPB, které sousedí se sousedním uživatelem a tyto hranice nejsou v terénu zřetelné, vytyčit a tyto vytyčovací značky při obhospodařování respektovat, aby nedocházelo k posunům hranic a v LPIS jsme nemuseli každé 2 roky, kdy probíhá pořizování nových ortofotomap, hranice upravovat nebo abyste nebyli sankcionováni za neužívání nebo nadužívání (předeklaraci) pozemků při kontrolách. Tuto informaci vezměte opravdu vážně na vědomí a identifikaci hranic DPB v terénu proveďte.
Další možný problém je ten, že v DPB s kulturou R máte části, které jsou osety travou. Tento stav je rovněž nepřístupný, neboť od loňského toku je možno v LPIS evidovat kulturu G-tráva na orné půdě a tento stav je Ministerstvem zemědělství i SZIFem vyžadován. Proto je třeba ohlásit do LPIS všechny případy, kdy je na DPB s kulturou R pěstován travní porost. Provedeme zákres hranice této plochy a zaevidujeme kulturu G. Pro Vás není tento stav negativní, tak proč tak neučinit. V některých případech pak v žádosti o dotaci deklarujete na DPB s kulturou R plodinu tráva a už vzniká problém s nesouladem v LPIS. Pokud však je v LPIS evidována kultura G, tak nemusíte plodinu v žádosti deklarovat a vše je v pořádku. Výjimka je pěstování trav na semeno. V takovém případě je možno ponechat DPB v kultuře R.
A poslední požadavek je ohledně evidence umístění provozoven (EUP LPIS) – hospodářství chovatele.
Zkontrolujte si stav provozoven – hospodářství chovatele, které máte evidovány v CE v Hradištku p. M. a které máte zaevidovány v EUP v LPIS. Je mnoho případů, kdy nemáte některé nově vzniklé provozovny evidovány v EUP v LPIS a naopak provozovny, u kterých jste v CE ukončili užívání nemáte z EUP v LPIS vyřazeny. Pokud takové případy zjistíte, ozvěte se nám na RO SZIF a provedeme úpravy v EUP tak, aby bylo vše v souladu. V případě, kdy je provozovna v EUP nezaevidována se opět vystavujete sankcím a tyto jsou opravdu citelné.
Zdroj: SZIF