Evropské odbory pracovníků v agropotravinářství a zemědělský sektor důrazně odmítají uzavření obchodní dohody s Mercosurem
Záměr Evropské komise dokončit dohodu s Mercosurem na summitu G20 v Rio de Janeiru ve dnech 18.-19. listopadu je pro evropskou zemědělskou komunitu mimořádně znepokojivým vývojem.
Copa Cogeca, CEJA, EFFAT a GEOPA zastupující farmáře a jejich družstva, odbory zaměstnanců a zaměstnavatelé v evropském zemědělství, jsou důrazně proti ratifikaci této dohody.
Celkový výsledek jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Mercosurem by vystavil evropský agropotravinářský sektor nekalé konkurenci s negativními dopady na živobytí zemědělců, mzdy, pracovní podmínky a zaměstnanost. Navíc aktuální návrh nepřispívá k zvyšování sociálních a environmentálních standardů v zemích Mercosuru a zvyšuje riziko narušení regionálních hodnotových řetězců v těchto zemích. Pracovníci v zemědělství a farmáři nemohou přijmout, aby byl agropotravinářský sektor využíván jako prostředek k podpoře exportu jiného zboží, aniž by se braly v úvahu vážné ekonomické, sociální a environmentální dopady, které taková rozhodnutí mají na primární sektor. Ačkoli se EU zavázala dosáhnout ambiciózních environmentálních cílů, dohoda s Mercosurem, a to ani s dodatečným protokolem, nebude obsahovat silné, závazné a vymahatelné záruky na ochranu životního prostředí a respektování lidských a pracovních práv. Tento nedostatek soudržnosti ohrožuje celkový cíl Unie podporovat přechod k udržitelnějším potravinovým systémům. Region Mercosur již má mezi dodavateli na trhu EU významné postavení v mnoha komoditách a další otevření trhu EU dovozům zemědělských produktů z Mercosuru, zejména citlivých produktů, jako je hovězí maso, drůbež a cukr, by vystavilo evropský agropotravinářský sektor dalšímu tlaku nekalé konkurence. Zároveň bude obtížné zvýšit export evropských produktů do zemí Mercosuru kvůli ekonomickému poklesu v některých z těchto zemí. Zkušenosti ukazují, že bez silné spotřebitelské poptávky je nepravděpodobné, že by obchod sám o sobě fungoval jako nezávislý hnací motor růstu. Copa Cogeca, CEJA, EFFAT a GEOPA věří, že strategický význam zemědělství a potravinářství by měl být vždy uznáván v obchodních jednáních, neboť ekonomická, sociální a environmentální udržitelnost těchto sektorů je křehká a snadno narušitelná. Navíc by měl být požadavek na respektování nejvyšších environmentálních a sociálních standardů, včetně osmi základních úmluv MOP, základním a závazným prvkem jakékoli obchodní dohody. Tyto podmínky nebyly v jednáních s Mercosurem dodrženy. Evropský zemědělský sektor potřebuje novou vizi, která zohledňuje princip ekonomické, sociální a environmentální udržitelnosti, obchodní reciprocity a spravedlivé transformace, jak je uvedeno ve zprávě o strategickém dialogu o zemědělství. Uzavření dohody s Mercosurem by bylo v zásadním rozporu s těmito principy. Copa Cogeca, CEJA, EFFAT a GEOPA vyzývají instituce EU a národní vlády, aby vyslyšely evropské farmáře a pracovníky v zemědělství a zastavily jednání o obchodní dohodě mezi EU a Mercosurem. Farmáři a pracovníci v zemědělství zajišťují, aby byly potraviny každý den dostupné na našich stolech. Zaslouží si uznání a respekt, nikoli sociální dumping a nekalou konkurenci.