Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. stanovil základní sazbu podpory u programu Zemědělec ve výši 2,50 % p.a.
Sazba 2,50 % p.a. se týká žádostí přijatých v období od 1. 10. 2019 do 30. 9. 2020, přičemž u mladých zemědělců do 40 let věku je podpora navýšena o další jeden procentní bod.
 

EET odklad do 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.
„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

Pokud by jste se dobrovoně rozhodly EET zavést – přikládáme informační brožuru Ministerstva financí o elektronické evidenci tržeb, kde naleznete ty nejzákladněkší informace a také důležitá telefonní čísla a internetové stránky, kde se v případě potřeby dozvíte více podrobností.

Informacni-letak_2020_EET-Pruvodce-pro-podnikatele

Zdroj: MF

Nezapomeňte si přečíst naše Farmářské listy

 

 

1.
Farmářské listy č. 1/2020Rozhovor číslo 1 –  FYTO Králík s.r.o. (pan Ing. Jaroslavem Králíkem, Ph.D.)

 2.
Farmářské listy č. 2/2020

Rozhovor číslo 2 –  pan Jan Šašlík

 3.
Farmářské listy č. 3/2020

Rozhovor číslo 3 – Agro Šumava s.r.o. (pan Miroslav Procházka)

4.
Farmářské listy č. 4/2020 

Rozhovor číslo 4 – Krokodýlí ZOO Protivín (pan Miroslav Procházka)

5.
Farmářské listy č. 5/2020

Rozhovor číslo 5 –  Milknatur (pan Pavel Šrámek)

6.
Farmářské listy č. 6/2020

Rozhovor číslo 6 –  Vojenské lesy a statky ( pan Petr Král) – vzdělávání a  lesní pedagogika

 

7.
Farmářské listy č. 7/2020

Rozhovor číslo 7 – Vojenské lesy a statky  ( pan Petr Král) – zadržování vody, biodiverzita

 

8.
Farmářské listy č. 8/2020

Rozhovor číslo 8 –    Vojenské lesy a statky ( pan Petr Král) – nejen o rekreačním zařízení

 

9.
Farmářské listy č. 9/2020

Rozhovor číslo 9 – AGROTEAM (pan Michal Weber)

 

 

Aktuality nejen z EU

Parlament požaduje před podpisem rozpočtu EU mechanismus právního státu: Vedoucí představitelé čtyř hlavních politických skupin v Evropském parlamentu varovali v dopise zaslaném německé kancléřce Angele Merkelové, že nepodepíší příští dlouhodobý rozpočet bloku pokud nedojde k formální dohodě o propojení fondů EU s právním státem, poslední signál, že zákonodárci neustoupí z podmíněnosti.

 

Šest ministrů zemědělství EU prosazuje nezávaznost odkazu Green Deal na SZP: Ministři zemědělství Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska ve svém prohlášení společně uvedli, že vazba mezi Evropskou zelenou dohodou a příští společnou zemědělskou politikou by neměla mít žádnou právní sílu, a to uvedli ve svém prohlášení k diskusi na zasedání rady Agrifish v Bruselu.

Evropská komise již dříve uvedla, že plánuje vést takzvaný „strukturovaný dialog“ se zeměmi EU o jejich národních plánech čerpání dotací EU na farmy, během něhož „bude věnována zvláštní pozornost cílům předpokládaným v rámci Evropské zelené dohody“.

Kancelář svazu bude do 24.8.2020 zavřena.

V případě nutnosti prosím zašlete email.

 

Předem děkuji

Menclová

Od dneška se můžete na ČT1 během všedních dnů (dopoledne a odpoledne v repríze) podívat na naše minipořady „Všežralovo bistro“. Jde o 72 dílů, které budou zábavnou a stručnou formou vzdělávat děti o zdravé výživě.

Evropský komisař poprvé navrhl možnost revidovat ambiciózní cíle nové potravinové politiky EU v pozdějším stádiu

Evropský komisař poprvé navrhl možnost revidovat ambiciózní cíle nové potravinové politiky EU v pozdějším stádiu, tedy v případě pokud se něco „pokazí“ a zejména pokud je ohrožena bezpečnost potravin.

Komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski vystoupil před francouzským senátem a neočekávaně se vyjádřil k problematické otázce cílů ve strategii Farm to Fork (F2F). „Pokud by se ukázalo, že dosažení cílů stanovených v této strategii ohrožuje jak bezpečnost potravin, tak konkurenceschopnost našeho zemědělství, musí být tyto cíle revidovány,“ uvedl. Polský komisař se zaměřil zejména na aspekty potravinové bezpečnosti a konkurenceschopnosti zemědělců a dodal, že F2F by jako strategická věc měla také zajistit a udržet oba tyto aspekty. „Věřím, že jsem zde vyhrál svůj případ a tato strategie bude navazovat na potravinovou bezpečnost a konkurenceschopnost našeho zemědělského sektoru,“ uvedl.

 

Autor: Gerardo Fortu

Zdroj: euroaktiv.com

Dotazník – výzkum veřejného mínění na přítomnost vlka v české krajině

V rámci spolupráce s vysokými školami přeposílám odkaz na dotazník zabývající se  výzkumem veřejného mínění na přítomnost vlka v české krajině.
Dotazník vznikl ve spolupráci členů katedry myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU v Praze. K náhledu i vyplnění slouží odkaz: https://www.survio.com/survey/d/wolfsurvey

 
Aktuality k programu péče o vlka naleznete také na našem webu:
MŽP: přijetí Programu péče o vlka obecného vč. postupu nahlášení škody