Aktuality nejen z EU: -Čínská kampaň proti plýtvání jídlem a obavy o potravinové zabezpečení

 

Stolování je významnou částí čínské kultury, což se projevovalo zejména servírováním více jídla, než byli stolující schopni sníst. Proti tomu však začal bojovat čínský prezident Xi Jinpin, když minulý měsíc spustil kampaň, které se přezdívá „Operace prázdný talíř“. Cílem je zamezit dalšímu plýtvání jídlem, neboť podle čínského výzkumu provedeného v roce 2015 se v čínských velkoměstech ročně vyhodí nepředstavitelných 18 milionů tun jídla. Takové množství jídla by po dobu jednoho roku uživilo 30-50 milionů lidí.

Načasování této kampaně rozproudilo spekulace o možných problémech se zajištěním dostatečného množství potravin pro čínské obyvatelstvo. Tyto obavy se ještě zvýšily, když Čínská akademie společenských věd zveřejnila svůj výzkum, který odhaduje, že do roku 2025 by Číně mohlo chybět 130 milionů tun potravin. Čínské zemědělství utržilo těžké rány kvůli letošní epidemii koronaviru, která v některých případech ovlivnila provádění jarní setby. Kromě toho se Čína, která v předchozích letech spotřebovala polovinu světové produkce vepřového masa a teprve se začínala vzpamatovávat z devastující nákazy afrického moru prasat, musí momentálně potýkat s rekordními záplavami v provincii Sichuan, která je hlavní základnou pro chov prasat. Tyto záplavy také zasáhly tamější pole a způsobily další ztráty na úrodě. Spory s USA vzbuzují obavy i z nedostatku sóji, na jejímž dovozu je Čína závislá zejména pro výrobu krmiv, z toho důvodu se k ní snaží najít alternativy. Čínské ministerstvo zemědělství se pokusilo situaci zklidnit, když prohlásilo, že  si je zcela jisté svou schopností zajistit dostatečné množství obilovin. V současnosti se jeví pravděpodobné, že Číně bude v příštím roce z důvodu nízké úrody chybět 30 milionů kukuřice, které bude muset importovat.

Čína je však nucena hledat nové zdroje potravin i z politických důvodů za cenu narušení stávajících dodavatelských řetězců. V květnu Čína uvalila 80% cla na dovoz australského ječmene kvůli australské podpoře nezávislého vyšetření původu koronaviru. Australští producenti již následky tohoto opatření pocítili. Jejich vývozy obilovin spadly v červenci o 38 %, celkové agrární vývozy pak spadly o 15.1 %, což představuje největší propad od recese v roce 1983.

 

ZDROJ: MZe