Nabídka na nákup pivovarského mláta

26.08.2018,  Kamil Malát

 

Vzhledem k extrémnímu suchu se drtivá většina chovatelů potýká s nedostatkem kvalitního objemného krmiva. Jedním v dnešní době téměř zapomenutých krmiv je i pivovarské mláto. Jedná se o výborné a tradiční krmivo, které je velmi lehce stravitelné, významně podporuje namnožení bachorové mikroflóry, je bez mykotoxinů, zvlhčuje a zchutňuje krmnou dávku a výhodou je jeho vliv na přírůstky a laktogenní efekt. Na naší nedávnou výzvu reagovala firma Mráz Agro CZ, která se právě na dodávky pivovarského mláta specializuje. Pokud vás tato nabídka oslovila, čtěte dál.

Mláto firma vozí přímo z českých a moravských pivovarů návěsem o objemu 25t z kterého je ještě horké mláto skládáno přímo sterilně do autovaku. Takto se mláto zakonzervuje teplotou, nenačatý vak vydrží až tři měsíce, po otevření vaku je doporučeno zkrmit do měsíce. Ceny se počítají individuálně podle vzdálenosti od pivovaru, v průměru se pohybují od 1360 do 1450 Kč/t bez DPH včetně dopravy a vaku. Průměrná sušina mláta se liší podle pivovarů, většinou se pohybuje 20 – 24%, ale nezapomínejme, že právě ve sladině jsou obsaženy aromatické a zhutňující látky a zbytky cukrů. Dávkování 4 – 8 kg/ks/KD.

Pro chovatele, kteří by toto množství nedokázali včas zkrmit, existuje varianta sušeného pivovarského mlát dodána ve formě granulí. Cena 8500 Kč/t bez DPH, balení 1000 kg, doprava individuálně. Dávkování 0,9 – 1,4 kg/ks/KD.

Díky letošnímu extrémnímu suchu mohou o výjimku na zkrmování mláta požádat i sedláci hospodařící v systému ekologického zemědělství. Tato výjimka (podle článku 47 písm. c) nařízení Komise (ES) č. 889/2008) je sice přednostně určena na objemná krmiva (siláže, senáže), neznamená to ale, že mláto je tabu. Vždy záleží na konkrétním posouzení dané žádosti.

Žádost o výjimku musí v každém případě obsahovat kompletní informace o identifikaci žadatele a zejména pak o specifických kritériích požadované výjimky. Formulář pro podání žádosti o výjimku, který je potřeba kompletně vyplnit, podepsat a zaslat na Ministerstvo zemědělství, Odbor environmentální a ekologického zemědělství. Povinnosti ekologických zemědělců je pak informovat o využití této výjimky svoji kontrolní organizaci, která je zodpovědná za kontrolu dodržení všech podmínek udělené výjimky a kontrolu dodržení opatření pro následné obnovení ekologického režimu.